Netstal S 6000-5500E
Gamybos metai
2001
Būklė
Naudotas
Vieta
Wrocław Lenkija
Liejimo mašina Netstal S 6000-5500E
more Images
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Netstal S 6000-5500E
Duomenys apie mašiną
Mašinos pavadinimas:
Liejimo mašina
Gamintojas:
Netstal
modelis:
S 6000-5500E
Gamybos metai:
2001
Būklė:
geras (naudotas)
Kaina ir vieta
Vieta:
Kwiatkowskiego 5a, 52-407 Wrocław, Polska Lenkija
aprašymas
NETSTAL S 6000-5500E Injection Moulding Machine
Basic Information
Manufacturer: Netstal
Model: S 6000-5500E
Year of manufacture: 2001
Operating hours: 88,933 h
Gedpfx Aheyugcgj Asit
Clamping Unit
Clamping force: 6,000 kN
Platen dimensions (H × W): 1,620 × 1,550 mm
Tie bar spacing (H × W): 1,020 × 1,020 mm
Minimum mould height: 500 mm
Maximum mould height: 1,000 mm
Maximum mould opening: 1,950 mm
Centring ring diameter: 160 mm
Maximum ejector stroke: 280 mm
Injection Unit
Screw diameter: 90 mm
L/D ratio: 27
Injection volume: 2,290 cm³
Injection weight (PS): 2,196 g
Maximum injection pressure: 2,410 bar
Maximum injection speed: 4,453 cm³/s
Machine Dimensions and Weight
Clamping unit dimensions: 7.21 × 2.40 × 2.50 m
Injection unit dimensions: 4.60 × 2.61 × 2.50 m
Total machine weight: 62,000 kg (62 t)
Optional Energy Saving System ESS (Energy Saving Systems)
Advantages of the ESS System:
- Reduction of electrical energy consumption by up to 30%