Data Physics LE-1216-3VH 53,4kN LE-1216-3VH 53,4kN
EXW Fiksuota kaina plius PVM
Būklė
Naudotas
Vieta
Schweinfurt Vokietija
Vibracijų testavimo sistema – kratytuvas Data Physics LE-1216-3VH 53,4kN LE-1216-3VH 53,4kN
more Images
Duomenys apie mašiną
Kaina ir vieta
EXW Fiksuota kaina plius PVM
Vieta:
Parisstr. 2, 97424 Schweinfurt, Deutschland Vokietija
aprašymas
Designation: Vibration Test System
Manufacturer: Data Physics
Model: LE-1216-3VH
Force Rating:
Sine (5 - 2000 Hz)
Random (20 - 2000 Hz)
12,000 lbf (53.4 kN) vector
12,000 lbf (53.4 kN) rms
Frequency Range
Full Force: 5 to 3000 Hz
Reduced Force Level: 2500 to 3000 Hz
Maximum Displacement (Peak-to-Peak):
Rated Stroke Limit: 3.0 in (76 mm)
Shock/Bump: 2.5 in (63.5 mm)
Continuous or Random: 3.1 in (79 mm)
Electrical Overtravel Limit: 3.2 in (81 mm)
Between Mechanical Stops
Maximum Velocity: 71 in/sec (1.8 m/s)
Maximum Acceleration
Sine: 100 g vector, 5 to 2500 Hz
Random: 50 g rms, 20 to 2000 Hz
Fundamental Resonance Frequency (Bare Table): 2050 Hz (nom.)
Body Suspension Natural Frequency — Thrust Axis:
Giedpfx Ahey Rqiwe Aet
Vertical: 2 Hz
Horizontal: Below 2 Hz
Blower Power (Full Load): 20 Hp, 20 kW; 230/460 V, 3-phase, 60 Hz
Alternate Power: 20 Hp, 20 kW; 208/400 V, 3-phase, 50 Hz
Air Pressure
Air Spring:
Vertical: 90-100 psig (621-690 kPa)
Horizontal: 2-5 psig (14-34 kPa)
Field
Rated Current (DC): 64 A
Maximum Voltage (DC): 240 V
Field Resistance at 20°C: 3.2 ohms
Stray Flux Density with degauss coil: < 14 gauss at 12 in (304 mm) above table
Field Protection
Rated Degauss Coil Current: 2.6 A (Nominal)
Maximum Degauss Coil Voltage: 120 V
Weight
LE-1216-3VH: 8000 lbs (3636 kg)
Power Amplifier Model: DSA10-80
Condition: Used item as shown in images
Armature newly rewound
Slip table / 40 mm grid, M8 760 x 760
Armature bolt patterns: 8" / 16" M10