AMADA HFA 530 CNC
Amada HFA530CNC
Gamybos metai
2006
Būklė
Naudotas (visiškai funkcionalus)
Vieta
Olesno Lenkija
AMADA HFA 530 CNC Amada HFA530CNC
more Images
YouTube video
Amada HFA530CNC
Amada HFA530CNC
Amada HFA530CNC
Amada HFA530CNC
Duomenys apie mašiną
Mašinos pavadinimas:
AMADA HFA 530 CNC
Gamintojas:
Amada
modelis:
HFA530CNC
Gamybos metai:
2006
Būklė:
paruoštas naudoti (naudotas)
Funkcionalumas:
visiškai funkcionalus
Kaina ir vieta
Vieta:
Kościuszki 38, 46-300 Olesno, Polska Lenkija
Skambinti
Techniniai duomenys
Valdymo tipas:
CNC valdymas
Bendras svoris:
6 300 kg
Paskutinio kapitalinio remonto metai:
Automatizacijos lygis:
automatinis
aprašymas
AMADA HFA 530 CNC – Fully Automatic CNC Band Saw
Refurbished in 2025 | Ready for Immediate Use
Main features and benefits:
● Fully automatic CNC band saw for metalworking
● Fully refurbished in 2025 – machine ready for immediate use
● Heavy-duty, stable construction, machine weight 6.3 t, low center of gravity
● Rigid machine frame minimizes vibration and improves cut quality
● Large cutting capacity:
- Round stock up to Ø 530 mm
- Square/rectangular stock up to 530 × 530 mm
● Hydraulic blade tensioning for consistent cutting accuracy and increased blade life
● Infinitely variable blade speed via frequency inverter (15–120 m/min)
● Table load capacity up to 4,000 kg – ideal for heavy workpieces
● Minimum cut length 10 mm, optimal for series and batch production
● Modern CNC control:
- Quick and easy programming
- Automatic sawing cycles
- High productivity and repeatability
Technical data:
● Cutting capacity:
- Round stock: 30–530 mm
- Rectangular stock (W × H): 30 × 30 – 530 × 530 mm
Gijdpfxjyat Uts Aa Uot
● Table load: 4,000 kg
● Saw blade dimensions: 67 × 1.6 × 6,670 mm
● Blade speed: 15–120 m/min, frequency controlled
● Blade tension: hydraulic
● Mains connection: 400 V
● Minimum cut length: 10 mm
● Control: CNC
● Power rating: 13 kW